Personat që vuajnë nga tiroidja, urgjentisht të marrin këtë vitaminë

Autori:Zekirja Shabani

Screenshot_1-40-650x350 (1)

Vitamina C është një antioksidant i fuqishëm që pastron dëme nga radikalet e lira, mbështet sistemin imunitar dhe forcon funksionin e veshkave dhe më pas të tiroides.

Po jetojmë botë stresuese, e karakterizuar me ndotje dhe toksina kimike që gjenden në secilin nga kontejnerët tanë,

Sidoqoftë, tiroidja është shumë e ndjeshme ndaj toksinave. Në fakt, hulumtuesit nga Universiteti i Exeterit në Angli bënin një studim prej

4000 personash dhe zbuluan se njerëzit me sasinë më të lartë të acideve perfluorooktanoike kimike (PFOA) dhe perfluoroktaneve sulfonate (PFOS) kishin dy herë më shumë gjasa të kishin probleme tiroide se ato me sasi më të ulëta.

Për fat të mirë, me vitaminë C, mund të eliminoni dëmtimet kimike.

Këtë vitaminë mund ta gjeni në mesin e frutave, siç janë: portokajtë, kivi, ananas, grejpfrut etj.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/personat-qe-vuajne-nga-tiroidja-urgjentisht-te-marrin-kete-vitamine/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala