Për herë të parë një femër muslimane në Kongresin amerikan

Autori:Gazeta Fjala

omar

Amerikania me origjinë somaleze, Ihan Omar nga Minnesota, ka hyrë në histori duke u bërë muslimanja e parë kongresmene. Ajo u zgjodh nga shteti mid-west, Minnesota.

Ihan ka lindur në Somali dhe si fëmijë ka ikur nga lufta e vazhdueshme në atë vend. Bashkë me familjen e saj për katër vite ka jetuar në një kamp refugjatësh në Kenia para se të zhvendoset për në Minesota.
Omar thotë se ndihet shumë e nderuar që kaq shumë njerëz kanë pasur besim tek ajo. Fitorja e saj, beson ajo, është rezultat i unifikimit të zërave të ndryshëm në atë rajon, duke filluar nga banorët që jetojnë për një kohë të gjatë në atë zonë, te emigrantët e Afrikës Lindore e te studentët.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/per-here-te-pare-nje-femer-muslimane-ne-kongresin-amerikan/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala