Për dy vjet punësohen 217 veta nëpër ministri

Autori:Gazeta Fjala

qeveria-2-780x439_1552217120-3188870-600x360

Për dy vite kishin punësuar 217 persona. Krejt këta i kishin lënë në kontrata mbi vepër.

Kështu ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural kanë shënuar numër rekord për lëshimin e kontratave të tilla.

Por, kjo nuk është ministria vetme që ka vepruar kështu.

Sipas një hulumtimit të bërë nga D+,  institucionet me numrin më të madh të kontratave mbi vepër janë: Ministria e Arsimit, Ministria e Bujqësisë, Ministria e Infrastrukturës, si dhe Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor.

E sipas Rushitit, krejt këto punësime janë duke u bërë jashtëligjshëm.

Ndërkohë, hulumtim që është bërë për vitet 2016,2017 dhe 2018 është gjetur se jo vetëm nivelin qendror ka bërë punësime me kontrata mbi vepër.

Situatë e njëjtë është edhe në nivelin lokal.

E nga kryeministri është kërkuar që të marrë vendim përmes të cilit ndalon përdorimin e këtyre  kontratave.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/per-dy-vjet-punesohen-217-veta-neper-ministri/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala