Njihuni me bunkierin e Artikut, shpresa e fundit e njerëzimit. Ja çfarë fshihet në

Autori:Gazeta Fjala

auto_Screenshot_91515610636

Ndryshimet klimaterike dhe luftërat janë një rrezik permanent që i kanoset njerëzimit, por për këtë kanë menduar shkencëtarët.

Në pjesën e arkipelagut të Svalbard në Norvegji ndodhet një bunker, i cili brenda tij fsheh më shumë se 130 mijë vite histori të agrikulturës.

Ky bunker është një lloj resursi vital, pa të cilin njerëzimi nuk do mund të jetonte. Brenda tij janë më shumë se 930 mijë fara të ndryshme ushqimi të cilat shihen si shpresa e fundit e njerëzimit në raste të emergjencave kritike që përmendëm më sipër.

Bunkeri i ndërtuar150 metra poshtë tokës dhe me dyer çeliku, menaxhohet nga “Global Seed Valut”.

Cary Fowler është ideatorja e këtij bunkeri dhe gjithë projektit në tërësi, pasi në të gjithë botën gjenden edhe plot 1.700 bunkerë të këtij lloji.

Image

/SYRI.net/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/njihuni-me-bunkierin-e-artikut-shpresa-e-fundit-e-njerezimit-ja-cfare-fshihet-ne/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala