Një zbulim alarmues: Leximi në telefon para se të flini mund të ju mbys

Autori:Gazeta Fjala

1258693-profimedia0307561849-ls-s_1502452375-3927206

Në rast që flini me njerëzit të cilët para se të flenë lexojnë në telefonin tyre, atëherë ju kërcënoheni nga rreziku.

Domethënë kjo mund ta prish seriozisht gjumin tuaj, por atë që të lexuarit në telefon para gjumit mund të sjellë më shumë rreziqe në shëndetin tuaj.

Sipas hulumtimeve të fundit nga Boston dhe nga  Massachusetts, kanë zbuluar se të pirit barna për fjetje dhe të lexuarit në telefon para gjumit ndikon njëjtë në zgjimin tuaj për ditën e ardhshme. Konkretisht, ajo e vështirëson fjetjen.

Rezultatet e njëjta kanë dalë edhe për ata që kanë përdorur laptop dhe teknologji të ndryshme para gjumit.

Sipas mjekëve kjo gjë mund të ndikoj dukshëm në zhvillimin e qelizave kancerogjene, diabetit por edhe disa sëmundjeve kardiovaskulare.

Ata të cilët duan të t’i “lodhin” sytë para fjetjes, bëjnë më mirë të lexojnë libër të shtypur sesa teknologjinë para syve.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/nje-zbulim-alarmues-leximi-ne-telefon-para-se-te-flini-mund-te-ju-mbys/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala