Nëntë shenjat e varësisë së fëmijëve nga teknologjia

Autori:Gazeta Fjala

teknologjia

Fëmijët që përdorin teknologjinë në mënyra jo të shëndetshme ose duket se janë “të humbur në hapësirën kibernetike” kanë tendencë të kenë probleme me marrëdhëniet ndërpersonale dhe simptoma të tjera emocionale.

Kontroll i pasuksesshëm: Është e vështirë për fëmijën tim të ndalë përdorimin.

Humbja e interesit: Ekrani është e vetmja gjë që duket se e motivon fëmijën tim.

Preokupimi: Fëmija mendon vetëm për të.

Pasojat psikosociale: Ka ndërhyrje me aktivitetet familjare.

Problemet serioze për shkak të përdorimit: Përdorimi i teknologjisë shkakton probleme për familjen.

Tërheqja: Fëmija zhgënjehet kur ai / ajo nuk mund ta përdorë.

Tolerancë: Shuma e kohës që fëmija dëshiron të përdorë mediet vazhdon të rritet.

Arratisja: Kur fëmija ka pasur një ditë të keqe, media e ekranit duket të jetë e vetmja gjë që e ndihmon atë të ndjehet më mirë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/nente-shenjat-e-varesise-se-femijeve-nga-teknologjia/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala