Në epokën e marketingut, Facebooku është mbreti

Autori:Gazeta Fjala

facebook1

Njerëzit kanë shpenzuar më shumë e më shumë kohë në platformën Facebook se në çdo tjetër. Si të tremujorit të katërt të vitit 2016, Facebook kishte 1.86 miliardë përdorues aktivë në muaj.

Jo shumë njerëz e kuptojnë se sa të efektshëm mund të jenë shkaktarët psikologjikë për biznesin e tyre. Psikologjia është përdorur në fushën e marketingut nga korporatat e mëdha si Coca-Cola, UPS, Pepsi dhe shumë më tepër.

Nëse strategjia juaj e marketingut në Facebook është duke filluar të ndjehet pak e ashpër, këtu janë disa parime psikologjike të cilat ju mund t’i përdorni për të promovuar një fushatë pozitive të marketingut social në këtë platformë.

1. Parimi K.I.S.S

Gjithkush e pëlqen të thjeshtën. Ajo thjeshtë nuk nxit zvarritje. Audienca e juaj graviton drejt strategjive të thjeshta në Facebook, sepse ideja e thjeshtë do të thotë se ata do të jenë në gjendje ta bëjnë atë. Kjo gjithmonë nxit një qëndrim të shëndoshë në lidhje me çdo gjë që ata po bëjnë, dhe kjo varet nga ju vetëm për ta shërbyer atë në një pjatë argjendi për ta.

Ju tashmë e kuptoni se si duhet ta thyeni biznesin tuaj në një mënyrë të thjeshtë, duke e lejuar audiencën tuaj të synojë për t’u tërhequr për markën tuaj. Por pse është e thjeshta aq komplekse ndonjëherë? Siç tha Steve Jobs: “E thjeshta mund të jetë më e vështirë se sa kompleksja: Ju duhet të punoni shumë për ta pastruar të menduarit tuaj dhe për ta bërë atë të thjeshtë. Por, është e vlefshme në fund, sepse pasi të arrini atje, ju mund t’i lëvizni malet. ”

Edhe ekspertët e Facebook si Amy Porterfield ndonjëherë ndajnë se sa e thjeshtë është diçka për audiencën e tyre. Shqiptimi i saj krijon një personifikim të përfundimit në audiencën tuaj, siç shihet në shembullin e mëposhtëm.

Në një studim të vitit 2012 nga ana e Google dhe në Universitetin e Bazelit, studiuesit gjetën se njerëzit janë të interesuar për të marrë vendime të parakohshme. Kur të keni krijuar një strategji sociale në Facebook, ju doni ta bëni atë të duket aq e thjeshtë sa të jetë e mundur për audiencën tuaj për t’i marrë qëllimet e tyre. Në pak kohë, ata do ta gjykojnë përmbajtjen tuaj nëpërmjet një procesi të quajtur Rrjedhshmëria e Njohjes.

Aq më të thjeshtë që ju mund ta bëni markën tuaj, produktin tuaj ose shpalljen e re Facebook, më shumë veprim do të merrni në shkrimin tuaj. Kjo shkon nga përshkrimi i tekstit nëpër të gjithë rrugën për të cilën imazhi që ju zhgjodhëtr të përfaqësohet nga një subjekt i veçantë. Ata të gjithë kanë një efekt në tru.

2. Ligji i ngjashmërisë

Ka shumë ekspertë të mëdhenjë të Facebook-ut të cilët kanë zhvilluar një emër të markës për veten e tyre në këtë platformë. Ju mund t’i dini disa prej tyre dhe ndoshta edhe t’i miratoni disa nga strategjitë e tyre në Facebook për veten tuaj. Ndërsa të tjerët mund të mendojnë se kjo ju humb nga vizioni i markës suaj, ngjashmëria nuk është një gjë e keqe.

Sipas psikologjisë së Gestalt, synimi i tregut tuaj është natyrisht i prirur për t’i kuptuar format dhe modelet apo ngjashmëritë. Kur ju të mësoni se çfarë janë duke bërë në Facebook tregtarët e mëdhenjë, është në rregull për t’a modeluar veten tuaj sipas saj. Megjithatë, ju duhet të bëni një rregullim të vogël në marketingun tuaj për ta lejuar audiencën tuaj për të zbuluar dallimet mes markës tuaj dhe të tyre.

Unë jam i përkujtuar për kohën kur e “rrëmbeva” Jay Baer, themeluesin e ConvinceandConvert.com. Baer më lejoi mua për ta ndihmuar një nga llogaritë e tij sociale me një projekt të veçantë. Audienca e tij ishte e ngjashme me timen, dhe kështu për ta ndihmuar atë me këtë projekt, unë e morra një balotazh nga audienca e tij të cilët janë ende aktiv në blogun tim dhe llogaritë sociale sot.

A keni ndonjë produkt të veçantë ose shërbim që ju bën të ndryshëm? Ka diçka në lidhje me markën tuaj e cila do të ju ndihmojë të dilni nga ndikuesit e cilët duket se e kanë të gjithë pushtetin në Facebook. Krijimi i ngjashmërisë në mes markës tuaj dhe të tyre psikologjikisht ju lejon që audienca juaj të ndjehet e sigurt dhe e besueshme me markën tuaj, ashtu si ndikuesit sipas të cilëve jeni duke u modeluar.

3. Psikologjia e spangos

A keni menduar ndonjëherë se si njerëzit mund t’i thithin pasuesit dhe ta rrisin komunitetin e tyre në Facebook? Është një teori e spangos në psikologji që e bën marketingun tuaj të Facebook relevant me pasuesit tuaj.

Merr një copë spango dhe shtrijeni atë përpara juve. Vendoseni gishtin tuaj në një fund të spangos dhe shtyjeni atë përpara. Kur ju e bëni këtë, spangoja bie në mes, duke krijuar kaos. Megjithatë, nëse ju e drejtoni spangon përsëri, vendoseni gishtin në të njëjtin vend dhe tërhiqeni spangon ndaj jush, spangoja fillon ta ndjekë gishtin tuaj kudo që ai ta çojë atë.

Në tërheqjen e marketingut, audienca juaj ju ndjek ku ju dëshironi që ata të shkojnë. Ju jeni duke udhëhequr me shembull. Këta njerëz janë si spangoja; ata nuk janë të dizajnuara për tu shtyrë. Psikologjikisht, njerëzve nuk u pëlqen kur ju u tregoni atyre se çfarë të bëjnë. Kjo vë një mur midis markës tuaj dhe portofolit të tyre, duke shkaktuar probleme për ju. Por, kur ju i orientoni ata, kjo është një histori tjetër.

Një nga faqet e mia në Facebook që e ilustron këtë është nga Jeff Sieh për markën e tij Këshillat Burrërore në Pinterest. Sieh krijoi faqen e tij , lidhi një temë të veçantë, dhe u bë udhëheqës për të gjithë ata që duan këshilla të marketingut në Pinterest. Ai e bën këtë në mënyrë të vazhdueshme çdo javë në Facebook dhe ka prokuruar një audiencë mjaft të madhe në zbulimin e përgjigjeve dhe besimit të ndërtimit duke e lidhur markën e tij dhe objektivit në vijim.

Me teoria e spangos, ju e bëni atë: Ju drejtoni në mënyrë shembullore. Sidomos në Facebook, ku më shumë tregtarë janë në kërkim për probleme për t’u zgjidhur. Ashtu si Sieh, ju keni grumbulluar ndjekës të vërtetë dhe këta njerëz do të shkojnë ku ju u thoni atyre. Psikologjia e spangos thjesht do të thotë që ju duhet të kuptoni që njerëzit duan të ndihmojnë, por ata nuk duan që ju të kërkoni ndihmë.

M. Nora Klaver shpjegon se pse njerëzit mendojnë se është e vështirë të kërkoni ndihmë. Kjo është një “sjellje universalisht e frikshme.” Kur t’a kuptoni këtë, ju mund ta përdorni markën tuaj për të filluar për t’i çuar ata në pyetjet që ata me të vërtetë duan të ju pyesin. Mëso se si ta zgjidhni problemin e tyre dhe t’i jepni atyre përgjigjen në një mënyrë të dobishme për të cilën ata do të gjejnë zgjidhje.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/ne-epoken-e-marketingut-facebooku-eshte-mbreti/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala