Motivoni dhe vlerësoni punonjësit tuaj

Autori:Gazeta Fjala

blonde-office-850x567

Bota e biznesit është shumë konkurruese, dhe merr vetëm një ndryshim të vogël që të fitoni përparësi ndaj konkurrencës.

Shumica e bizneseve ose fokusohen në prodhimin e produkteve të reja ose të përmirësojnë shërbimin e konsumatorit; të dyjat të cilat kanë një rol vital në suksesin e vazhdueshëm të biznesit tuaj. Por, fokusimi në punonjës?

Duke fokusuar më shumë vëmendje në punonjësit tuaj dhe në lumturinë e tyre brenda kompanisë tuaj, ju menjëherë rrisni potencialin për të rritur biznesin tuaj në mënyrë dramatike, pothuajse gjatë natës.

Pronarët më të dashur, më të respektuar dhe më të suksesshëm të bizneseve, p.sh. Richard Branson, e kuptojnë se çelësi i një biznesi të suksesshëm është gjithmonë përpjekja për të tërhequr punonjës më efikasë dhe më të lumtur.

Çelësi është: pronarët e bizneseve të kujdesen për punonjësit e tyre, të cilët në kthim kujdesen për konsumatorët, të cilët kujdesen për biznesin, dhe si rezultat biznesi kujdeset për pronarin.

Këtu janë katër mënyra se si fokusimi në punonjësit tuaj mund të ndryshojë biznesin tuaj:

Tregojuni punonjësve se me të vërtetë vlerësoni atë që bëjnë për kompaninë tuaj

Shumë kompani duket se bëjnë të kundërtën e kësaj. Ata trajtojnë punonjësit e tyre sikur i zotërojnë ata. Ata flasin me ta sikur mund të zëvendësohen lehtë dhe i përçmojnë ata. Të folurit me respekt dhe shfaqja e ndjeshmërisë drejt tyre do i ndihmojë të ndihen më mirë duke punuar për ju. Qëndrimet e punonjësve drejt konsumatorëve janë një faktor i madh i fitimit të biznesit. Tregojuni punonjësve se kujdeseni për ta. Ofrojuni atyre një drekë çdo 2 javë. Ftoni ata që të dilni jashtë zyrës njëherë në muaj. Madje vetëm një ditë pushim për arsyet e tyre personale do i bëjë mirënjohës që punojnë për dikë i cili kujdeset me të vërtetë për ta.

Krijoni nxitje të cilat motivojnë punonjësit tuaj

Shumica e bizneseve injorojnë përfitimet e krijimit të nxitjeve të performancës. Ka shumë aspekte pozitive të kësaj. Nxitjet e performancës krijojnë një faktor motivues që punonjësit të arrijnë përtej një qëllimi që të pranojnë një nxitje. Bizneset mund të fillojnë duke krijuar nxitje të vogla javore ose mujore. Ofroni një drekë falas sipas zgjedhjes së tyre, ose një bonus monetar për arritjen e atij qëllimi. Edhe ofrimi i një dite pushimi me pagesë për një qëllim do të ofrojë motivimin për të punuar në mënyrë më efikase dhe më shumë për të fituar atë ditë pushimi. Ofrimi i nxitjeve mund t’iu tregojë atyre se ata vlerësohen për atë që bëjnë.

Ndani qëllimet tuaja me punonjësit

Nga ajo që kuptoj, shumë biznese nuk e bëjnë këtë. Ata nuk ndajnë qëllimet e tyre javore, mujore dhe vjetore me punonjësit e tyre. Në opinionin tim, ky është një gabim i madh. Ndarja e qëllimeve tuaja me punonjësit ka shumë aspekte pozitive. Do iu japë mundësi punonjësve të jenë në të njëjtën faqe dhe ata të gjithë do të kuptojnë në çfarë drejtimi janë. Gjithashtu do t’i bëjë punonjësit të ndihen sikur janë një pjesë aktuale e kompanisë duke ditur qëllimet e kompanisë dhe ku dëshirojnë të jenë. Të gjithë dëshirojnë të ndihen sikur janë një pjesë e rëndësishme e diçkaje, dhe duke i bërë punonjësit të dinë qëllimet tuaja si një kompani do i bëjë të ndihen më rehat dhe do të rezonojë me ta në një nivel më personal për të ju ndihmuar të arrini qëllimet.

Mirëprisni idetë e punonjësve tuaj

Shumica e bizneseve nuk mirëpresin ide nga punonjësit. Ata besojnë se dinë gjithçka që duhet të dinë për biznesin dhe se idetë e tyre janë më të mira se të punonjësve. Kjo mënyrë e të menduarit mund të shkaktojë që bizneset të humbasin ide të mrekullueshme nga punonjësit të cilët drejtojnë fizikisht biznesin e tyre. Nganjëherë punonjësit kanë ide më të mira sepse ata pranojnë reagime nga konsumatorët dhe shohin reagimet e tyre në situata të ndryshme. Mirëpritja e ideve nga punonjësit është një mënyrë e mrekullueshme për të sjellë ide të freskëta dhe t’i bëni punonjësit tuaj të ndihen sikur po ofrojnë diçka. Pranoni idenë e një punonjësi dhe njihni ata brenda kompanisë për sjelljen e një ideje të mrekullueshme. Do i japë energji punonjësit kur sheh se ideja e tij po përdoret në biznes dhe do të krijojë një ndjenjë të arritjes brenda tij.

Ka shumë mënyra për të rritur biznesin tuaj, dhe mënyra më të shtrenjta për të rritur atë, por vetëm duke ndryshuar mënyrën e të menduarit për punonjësit tuaj dhe duke i vlerësuar ata, do iu japë atyre nxitje për të rritur biznesin tuaj. Mbani në mend, qëndrimet e punonjësve janë të bazuara në qëndrimin e pronarëve me ta. Trajtoni punonjësit tuaj më mirë se konsumatorët dhe punonjësit tuaj do të sigurohen për kujdesin ndaj konsumatorëve.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/motivoni-dhe-vleresoni-punonjesit-tuaj/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala