Mospirja e duhanit po i lumturon njerëzit

Autori:Gazeta Fjala

auto_Duhan1447086793 (1)

Ligji më i ri i Britanisë së Madhe, që ndalon rreptësisht pirjen e duhanit në hapësira publike, ka pasur efekte pozitive tek njerëzit.

Nga ky legjislacion, më së shumti raportohet se kanë përfiktuar gratë e shtatzëna dhe fëmijët, ndërsa është bërë e ditur se duke qenë se është bërë ndalimi i duhanit, njerëzit janë duke u ndjerë më të lumtur.

Ky ligj i bërë 10 vjet më parë në Mbretërinë e Bashkuar, u konsiderua si një lëvizje historike.

Ligji, i cili hyri në fuqi në Britani të Madhe midis viteve 2006 dhe 2007, e bëri të paligjshëm që njerëzit të pinë duhan në hapësira të mbyllura publike.

I quajtur “Reforma më e rëndësishme e shëndetit publik në breza”, kjo do të thoshte se njerëzit nuk mund të ndeznin më cigaret në baret dhe restorantet.

E nga ky efekt, studimi i ri pohon se mospirja e duhanit në përgjithësi po i lumturon njerëzit!

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/mospirja-e-duhanit-po-i-lumturon-njerezit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala