Mos u jepni fëmijëve mjaltë me qumësht, shfaqet kjo sëmundje e rrallë

Autori:Zekirja Shabani

screen-20.43.08[20.11.2018]

Një numër i vogël fëmijësh janë hospitalizuar me sëmundjen e botulizëm, sëmundje kjo e rrallë dhe potencialisht vdekjeprurëse e toksinës nervore e shkaktuar nga mjalta në qumësht.

Katër fëmijë në Teksas u sëmurën pasi kishin përdorë mjaltë në qumësht.

 

Tani, Food and Drug Administration (FDA) po paralajmëron kundër këtyre produkteve dhe çdo biberon që përmban mjaltë, shkruan ‘Daily Mail’,

Shenja e parë e botulizmit në foshnja është zakonisht kapsllëku.

Rreth 10 për qind e furnizimit me mjaltë përmban spore nga një baktere toksike

Sporet e botulizmit nuk i dëmtojnë të rriturit, por mund të dobësojnë dhe paralizojnë muskujt e foshnjave

Gjendja mund të bëhet edhe fatale nëse dëmton muskujt e frymëmarrjes

Simptomat mund të bëhen të dukshme deri në 30 ditë pas ekspozimit, por kur bakteriet shpërndahen shpejte, simptomat shfaqen më shpejt – midis 18 dhe 36 orë.

6381808-6406097-image-a-1_1542638790123

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/mos-u-jepni-femijeve-mjalte-me-qumesht-shfaqet-kjo-semundje-e-rralle/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala