Mikrofinancat vazhdojnë me super kamata

Autori:Gazeta Fjala

kartelat-bankare

Në Kosovë aplikohet kamat edhe 22 për qind. Fjala është për institucionet mikrofinanciare të cilat punën në fillim e patën nisur si organizata joqeveritare.

Sipas raportit të fundit të BQK-së, norma mesatare e interesit në kreditë e sektorit mikrofinanciar në qershor 2017 u rrit lehtësisht në 22.1 për qind.

“Norma e interesit për kreditë ndaj ekonomive familjare u rrit për 0.9 pikë përqindje, ndërsa norma e intersit për kreditë ndaj ndërmarrjeve u karakterizua me rënie prej 0.2 pikë për qind”, thuhet në raportin e BQK-së.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/mikrofinancat-vazhdojne-me-super-kamata/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala