Meshkujt inteligjentë më besnikë në martesë

Autori:Gazeta Fjala

a young bride and groom holding hands in a morning lit window

A janë më të zgjuarit njerëzit më me fat në dashuri?

Disa psikologë evolucionistë kanë teorizuar se’ truri i madh’mund të ketë evoluar pjesërisht përmes një procesi të quajtur “përzgjedhja seksuale”. Me fjalë të tjera, njerëzit e mençur mund ta kenë më të lehtë për të tërhequr partnerin, për të mbajtur marrëdhëniet e tyre të qëndrueshme dhe për të pasur fëmijë.

Ka prova që burrat më inteligjent kanë më shumë gjasa të jenë të martuar. Megjithatë, kjo nuk është një dëshmi shumë e fortë për teorinë e psikologëve, sepse, siç e dimë, njerëzit inteligjentë kanë prirjen të martohen në moshë. Ndoshta burrat inteligjentë martohen në moshë të madhe, jo sepse janë më të mençur, por për shkak se kanë qasje më të madhe në burime? Në fund të fundit, ne kemi njohur për pak kohë që, krahasuar me burrat, gratë vlerësojnë një partner i cili është ambicioz, i zellshëm dhe ka perspektiva të mira financiare.

A është inteligjenca një nxitës i rëndësishëm i suksesit të marrëdhënieve, ose thjesht një garanci për pasuri?

Jaakko Aspara udhëhoqi një ekip hulumtuesish nga Finlanda dhe SHBA për të zbuluar. Ai përdori statistikat kombëtare të Finlandës, që lidhin të dhënat e IQ-së të grumbulluara nga forcat e armatosura finlandeze (në të cilat janë rekrutuar të gjithë të rinjtë), me të dhëna nga Qendra Kombëtare e Regjistrimit të Popullsisë. Rezultati: një grup i të dhënave që përfshin IQ, gjendjen martesore dhe të ardhurat e pothuajse të 190,000 meshkujve.

Aspara zbuloi se burrat kishin më shumë gjasa të martoheshin (dhe të mbeteshin ende të martuar katër vjet më vonë) nëse ata kishin inteligjencë të lartë, duke konfirmuar rezultatet e studimeve të mëparshme.

Kjo ishte e vërtetë edhe në të dhënat për ndikimin e të ardhurave të një personi në perspektivat e tij të martesës. Pasuria e një njeriu kishte një ndikim të rëndësishëm në gjasat e tij për t’u martuar. Në fakt, pasuria ishte më me ndikim sesa inteligjenca. Por, një njeri inteligjent kishte më shumë të ngjarë të ishte martuar dhe të kishte mbetur i martuar, pavarësisht nga pasuria e tij.

Në analizat e mëtejshme, Aspara ndau rezultatet e IQ në tri komponentë: verbale, logjike dhe numerike. Inteligjenca verbale ishte forma më e rëndësishme e inteligjencës kur mendohej për martesë. Aftësia aritmetike nuk kishte fare efekt. Kjo ka kuptim duke pasur parasysh se aftësitë verbale janë forma më e lehtë e vëzhgimit të inteligjencës gjatë shoqërimit.

Shpjegime të tjera të mundshme për gjetjet janë se burrat që flasin rrjedhshëm janë më në gjendje të bindin një femër për të hyrë në një marrëdhënie.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/meshkujt-inteligjente-me-besnike-ne-martese/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala