Me tre kafe në ditë do jetoni më gjatë

Autori:Gazeta Fjala

kafe_1471544194-2906226

Konsumimi i kafesë është ndër më të preferuarat e njerëzve, por një studim i ri ka thënë se tre filxhanë në ditë mbajnë larg mjekun.

U shqyrtuan më shumë se gjysmë milioni njerëz në disa vende të Europës duke treguar se ata që konsumonin shumë kafeinë kanë jetë më të gjatë.

Për studiuesit kjo është analiza më e madhe që kanë bërë ndonjëherë.

“Konsumimi i lartë i kafeinës bën që rreziku juaj ndaj vdekjes të jetë më i ulët, pavarsisht sëmundjeve të qarkullimit të gjakut dhe të tretjes,” – tha Marc Gunter, një ndër ekspertët e studimit.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/me-tre-kafe-ne-dite-do-jetoni-me-gjate/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala