Magjike për shëndetin tuaj – filloni mëngjesin me kafe!

Autori:Gazeta Fjala

kafeee2

Tre filxhanë kafe në ditë, ndihmon të jetojnë më gjatë njerëzit me sëmundje kronike të veshkave.

Një studim që pasoi më shumë se 2300 pacientë për 12 vjet, gjeti se ata që pinin shumë kafe ulën rrezikun e tyre për vdekje me një të katërtën, shkruan Daily Mail.

Një ose dy filxhane gjithashtu i shtuan pjesëmarrësit gjasat për mbijetesë me 12 dhe 22 për qind, respektivisht, krahasuar me ata që kurrë nuk e preknin kafenë.

Studiuesit portugezë besojnë se rezultatet e tyre sugjerojnë këshillimin e pacientëve me sëmundje të veshkave kronike për të pirë kafe më shumë.

Pra, për shëndet të mirë dhe jetë të gjatë, filloni ditën tuaj me kafe dhe mbarojeni atë duke pirë kafe!

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/magjike-per-shendetin-tuaj-filloni-mengjesin-me-kafe/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala