“Lamtumirë” Big Ben

Autori:Gazeta Fjala

auto_bigu1507646343

Ora e famshme e londineze, Big Ben, do t’i nënshtrohet një rikonstruksioni të plotë. E për këtë arsye “Kulla Elizabet” është rrethuar nga skelat, të cilat do t’u pengojnë pamjen, jo vetëm londinezëve, por edhe turistëve të shumtë në kryeqytetin anglez.

Katër vite janë parashikuar të zgjasin punimet në një prej ndërtesave më të famshme në botë dhe kostoja totale do të kapë shifrën e 68 milionë eurove.

E ndërtuar në vitin 1859, Big Ben, njihej zyrtarisht me emrin “Kulla e Orës”, emër të cilin e ka mbajtur deri më vitin 2002, kur iu ndërrua në “Kulla Elizabet” në nder të mbretëreshës aktuale të Britanisë, Elizabeta I

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/lamtumire-big-ben-2/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala