Ky A�shtA� vendi ku pastrojnA� paratA� pasanikA�t

Autori:Gazeta Fjala

paraa

Komisioni i PunA�ve tA� Jashtme nA� MbretA�rinA� e Bashkuar, bA�ri tA� ditur nA� njA� raport se Londra po pA�rdoret si njA� bazA� e aktiveve tA� korruptuara tA� individA�ve tA� lidhur me presidentin rus Vladimir Putin dhe Kremlinin. a�?PA�rdorimi i LondrA�s si bazA� pA�r paratA� e pista tA� individA�ve tA� lidhur me Kremlinin, A�shtA� tashmA� e qartA� se pA�rfshihet nA� njA� strategji mA� tA� gjerA� tA� RusisA� dhe ka pasoja pA�r sigurinA� kombA�tarea�?, shkruhet nA� raportin a�?Korrupsioni Rus nA� MbretA�rinA� e Bashkuar.

Raporti nA�nvizon se lufta kundA�r pastrimit tA� parasA� nA� LondA�r duhet tA� jetA� njA� prioritet i politikave tA� jashtme tA� BritanisA�.A� Komisioni deklaroi se asetet e ruajtura dhe pastruara nA� LondA�r, nA� mA�nyrA� direkte dhe indirekte, mbA�shtesin fushatA�n e Putin pA�r tA� shkatA�rruar sistemin ndA�rkombA�tar tA� rregullave,A� pA�rkeqA�sojnA� marrA�dhA�nien me aleatA�t dhe dA�mtojnA� rrjetet qA� mbA�shtesin politikat e jashtme tA� MbretA�risA� sA� Bashkuar.

MegjithatA�,A� sipas publikimit, Britania po hesht gjithashtu mbi rolin e LondrA�s nA� fshehjen e tA� ardhurave tA� korrupsionit tA� lidhur me Kremlinin.A�A� Komisioni deklaroi se autoritetet vendase duhet tA� ndA�rtojnA� njA� strategji koherenteA� dhe pro-aktive pA�r RusinA�, tA� drejtuar nga Zyra e Jashtme dhe Commonwealth-it. MegjithatA�, roli i LondrA�s nA� pastrimin e parasA� nukA� A�shtA� surprizues, ndA�rkohA� qA� qyteti njihet gjerA�sisht si baza e tA� pasurve rusA�, pA�rfshirA� oligarkA�t dhe biznesmenA�t.

Komisioni e quajtI LondrA�n a�?lavatriA�jaa�? e aktiveve tA� korruptuara tA� RusisA�.A� Sipas raportit, ndA�r masat qA� mund tA� merren janA� fuqizimi i sanksioneve kundA�r individA�ve tA� lidhur me regjime armiqA�sore,A� si dhe themelimin e njA� regjistri pA�r zotA�rimet eA� kompanive tA� huaja qA� mund tA� ekspozojnA� individA� qA� blejnA� prona nA�pA�rmjet kompanive a�?offshorea�?.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/ky-eshte-vendi-ku-pastrojne-parate-pasaniket/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala