Ky është rreziku që iu kanoset grave që kanë më shumë se 3 fëmijë

Autori:Zekirja Shabani

article-2320235-0CD054C200000578-127_1024x615_large-650x358

Fëmijët janë stresues. Sa më shumë fëmijë të keni, aq më shumë stres do iu duhet të menaxhoni.

Hulumtimi i fundit sugjeron që të pasurit fëmijë mund të krijojë një lidhje potenciale me rrezikun në rritje të sëmundjes kardiovaskulare,

 

Ky hulumtim vjen nga studimi i Rrezikut të Aterosklerozës në Komunitete (ARIC), i cili pasoi me më shumë se 8,000 gra nga të gjithë Shtetet e Bashkuara, i cili zgjati 30 vite.

Studiuesit zbuluan se sa më shumë fëmijë te ketë një grua, aq më shumë ka gjasa që ajo të zhvillojë sëmundje, goditje dhe dështim të zemrës më vonë në jetë.

Gratë që kishin tre ose më shumë fëmijë ishin 26 për qind me më shumë gjasa të përjetojnë sëmundje të zemrës sesa gratë me një ose dy fëmijë .

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/ky-eshte-rreziku-qe-iu-kanoset-grave-qe-kane-me-shume-se-3-femije/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala