Kurrë nuk është vonë të filloni me ushtrime

Autori:Gazeta Fjala

123-1

Fillimi i vitit të ri është koha ku shumë prej nesh planifikojmë fillimin e aktiviteteve fizike, veçanërisht për të humbur kilogramët që kemi fituar gjatë festave.

E tani ka lajme te mira edhe për ata që mendojnë se janë shumë vonë në jetë për të filluar me ushtrime.

Personat rreth të 40-ve, mund të kthejnë mbrapsht ose të ulin rrezikun e problemeve me zemër, i cili është shkaktuar nga dekada me stil të jetës jo të shëndetshëm dhe pa aktivitete fizike.

Kështu ka treguar një studim i cili është publikuar në revistën “Circulation”.

Megjithatë ka edhe një detaj sa i përket këtyre ushtrimeve në moshën e shtyrë.

Duhet të kaloni dy vjet duke performuar ushtrime aerobike katër deri pesë herë në javë, për të arritur efektin e dëshiruar.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/kurre-nuk-eshte-vone-te-filloni-me-ushtrime/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala