Kryeministri i Kosovës, pagën më të madhe se Presidenti i Kinës

Autori:Gazeta Fjala

pagakine-800x450_1515531270-2982424

Nëse Kryeministri Haradinaj mund të bëhet xheloz se pavarësisht se ia ka rritur pagën vetes, ai vazhdon ta ketë atë dhjetëfish më të vogël se ajo e Presidentit amerikan, ai mund të mburret se ia kalon presidentëve të dy superfuqive tjera ekonomike botërore, Kinës dhe Indisë.

Kryeministri i Kosovës ditë më parë mori një vendim përmes së cilit ia rriti pagën vetes nga 1,300 në 2,950 euro në muaj, pagë kjo që e bën atë më të paguar se Presidenti i Kinës, Xi Jinping, dhe Kryeministri i Indisë, Narendra Modi, shkruan Gazeta Metro.

Në bazë të një kërkimi në internet dhe listave që publikohen vazhdimisht nga mediat ndërkombëtare, bëhet e ditur që lideri kryesor i vendit me një prej ekonomive më të zhvilluara në botë, Xi Jinping i Kinës, paguhet rreth 18,500 euro në vit, apo rreth 1,500 euro në muaj.

Edhe lideri i një tjetër vendi larg më të zhvilluar se Kosova, Narendra Mondi i Indisë, merr rreth 25 mijë euro në vit, apo rreth 2 mijë euro në muaj.

Haradinaj është kritikuar ashpër nga opinioni për rritjen e pagës në gati 100 përqind për vete dhe kabinetin e Kryeministrit. Edhe liderët e vendeve të Ballkanit e kanë pagën më të ulët se Kryeministri i Kosovës.

Paga vjetore në euro
1. Kryeministri i Singaporit: 1.4 milion euro
2. Kryeministri i Australisë: 440 mijë
3. Presidenti amerikan: 335 mijë
4. Kancelari i Gjermanisë:  216 mijë
5. Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar: 170 mijë
6. Kryeministri i Japonisë: 160 mijë
7. Presidenti i Turqisë: 130 mijë
8. Presidenti i Rusisë: 125 mijë
9. Kryeministri i Kanadasë: 113 mijë
10. Kryeministri i Kosovës  35, 400 euro
11.  Kryeministri i Indisë: 25 mijë
12. Presidenti i Kinës: 18, 500

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/kryeministri-i-kosoves-pagen-me-te-madhe-se-presidenti-i-kines/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala