Kimioterapia po shkatërron procesin e riprodhimit

Autori:Gazeta Fjala

45E363EB00000578-5037413-image-a-13_1509493992119

Gratë që kanë pasur kimioterapi, jo vetëm që mund të dëmtojnë fëmijët e tyre, por edhe pasardhësit e fëmijëve të tyre

Kështu thotë një hulumtim i ri britnaik, në të cilin shton se ka kohë që dihet se kimioterapia mund të shkaktojë kërdi në aftësinë e njerëzve për të pasur fëmijë.

Për këtë arsye, gratë dhe burrat inkurajohen të ngrijnë vezët ose spermatozoidet e tyre para trajtimit.

Por kur pacientët e kimioterapisë kanë fëmijë natyrisht, zakonisht supozohet se aftësia e tyre për të riprodhuar nuk ishte e prekur.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/kimioterapia-po-shkaterron-procesin-e-riprodhimit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala