Këta janë gjashtë shqiptarët garojnë në parlamentin e Zvicrës

Autori:Gazeta Fjala

zvicer-kosove-768x460 (1)

Sot Zvicra zgjedh parlamentin e saj për katër vitet e ardhshme. Për 200 vendet, sa i ka Dhoma Nacionale dhe 46 sa i ka ajo e kantoneve (Senati) kanë kandiduar 4652 veta që është numri më i madh i kandidatëve deri tash.

Në mesin e 4652 kandidatëve, janë edhe gjashtë shqiptarë që ia kanë mësyrë të zënë një vend në Parlamentin e Zvicrës.

Fjala është për kandidatët: Ylfete Fanaj (SP, Luzern), Arber Bullakaj (SP St.Gallen), Islam Alijaj (SP, Zürich), Eduard Muqaj (JCVP Baselland), Valentina Milici (JCVP, Luzern) dhe Luan Bardi ( jeunes libéraux-radicaux, VD).

Shqiptarët në Zvicër përfaqësojnë 3.1% të popullsisë në Zvicër apo shprehur në numra, rreth 200 mijë shqiptarë nga Kosova, Shqipëria dhe Maqedonia Veriore jetojnë në Zvicër.

69691060_101153957944282_300063758376501248_n

valentina-milici-552x396

foto_eduard_muqaj-587x391

Alijaj_Islam_web_10-8_440x440_acf_cropped

58fa6605-6115-4ec5-961b-c009eb4f8eea

0.44674400_1559280759

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/keta-jane-gjashte-shqiptaret-garojne-ne-parlamentin-e-zvicres/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala