Katalanasit kërkojnë pavarësinë nga Spanja

Autori:Gazeta Fjala

catalans-690x380

Qindra e mijëra katalanas kanë dalë në rrugë për të festuar “La Diadan”, që njihet se Dita Kombëtare e Katatonisë, shkruan Reuters.

Ata janë duke kërkuar që të pavarësohen nga Spanja.

Qytetarët kanë thënë se këtë kërkesë së tyre nuk do ta pranojë qeveria spanjolle, prandaj do të detyrohen që ta shpallin pavarësinë njëanshëm.

“Është shumë me rëndësi. Mendoj se po arrijmë atë çfarë po kërkojmë, pavarësinë, tash vetëm na mbetet të luftojmë për këtë të drejtë”, ka thënë njëri nga qytetarët.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/katalanasit-kerkojne-pavaresine-nga-spanja/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala