Karakteristikat e njerëzve optimistë

Autori:Gazeta Fjala

Optimistic Young Woman with Freckles

1) Njerëzit optimistë gëzojnë të tashmen – Planet për të ardhmen janë një nevojë e zakonshme për shumicën e qenieve njerëzore. Megjithatë, kjo nuk duhet të jetë shkak për ankth apo frustrim.

2) Njohin energjitë negative -Për fat të keq, energjia negative është kudo, madje edhe kur ju nuk e prisni. Diskutimet familjare, problemet në marrëdhënie apo ndonjë situatë tjetër negative janë një shkak i stresit dhe emocioneve që vjedhin lumturinë tuaj. Lëreni mënjanë fyerjen dhe përpiquni që problemet të mos bëhen pengesë për mirëqenien tuaj të përditshme.

3) Nuk varen nga mendimet e të tjerëve – Jo të gjithë njerëzit mendojnë në të njëjtën mënyrë. Ne duhet të mësojmë të jetojmë sipas mendimit tonë, duke injoruar atë që të tjerët thonë, dhe duke e paraqitur veten të vetëdijshëm për atë që është e mirë dhe çfarë është e keqe.

4) Pranojnë dështimet në jetë – Dështimi është pjesë e përvojës dhe të mësuarit.

5) Njohin aftësitë e tyre – Vetëbesimi është i rëndësishëm për të trajtuar çdo situatë, sado e vështirë mund të duket.

6) Ata kombinojnë mendimet pozitive me zakone të shëndetshme – Kombinimi i faktorëve mendorë për shprehitë fizike dhe emocionale përmirëson shëndetin e përgjithshëm, pamjen dhe aftësitë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/karakteristikat-e-njerezve-optimiste/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala