Gratë më të rrezikuara nga astma

Autori:Gazeta Fjala

46C4FE0100000578-5125577-image-a-1_1511888470852

Gratë mund të kenë dy herë më shumë gjasa se sa meshkujt që të diagnostifikohen me astmë.

Sipas gjetjeve kjo ndodhë sepse testosteroni mbron ata kundër saj, transmeton Klan Kosova.

Pothuajse një në 10 gra britanike vuajnë nga astma, të cilat, si artriti dhe skleroza e shumëfishtë, janë më të zakonshme tek femrat sesa meshkujt.

Ndërsa studimi i fundit rezulton që femrat të kenë më shumë një lloj qelize imune të lidhur me astmën.

Këto qeliza prodhojnë proteina që rrisin mukozën dhe inflamacionin në mushkëri dhe mund të çojnë në vështirësi dhe frymëmarrje.

Por testosteroni u gjet nga studiuesit amerikanë për t’i bllokuar ato dhe për të zvogëluar numrin e këtyre proteinave të dëmshme.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/grate-me-te-rrezikuara-nga-astma/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala