Gratë me presion të lartë të gjakut në të 40-tat, më të rrezikuara nga çmenduria

Autori:Gazeta Fjala

grat tension

Gratë me presion të lartë të gjakut në të dyzetat e tyre kanë një rrezik prej 73 për qind më të lartë të sëmundjes së çmendurisë, një studim i ri ka gjetur.

Studiuesit pranuan se ishin të habitur nga figura jashtëzakonisht e lartë – dhe gjithashtu kur panë se rreziku vetëm dukej se aplikohej tek grate.

Megjithëse më shumë njerëz vuajnë nga hipertensioni, shanset e tyre për zhvillimin e sëmundjes neurodegjenerative nuk u prekën nga presioni i gjakut.

Ekspertët paralajmërojnë gjetjet nga Kaiser Permanente në Kaliforni se gjinia ka gjasa që luan një rol më të madh në sëmundje sesa mendojmë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/grate-me-presion-te-larte-te-gjakut-ne-te-40-tat-me-te-rrezikuara-nga-cmenduria/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala