Gjuriq rrëfehet për dialogun në Bruksel

Autori:Gazeta Fjala

Gjuriq-Udovçiq-650x358

Kryetari i Komisionit Parlamentar për Kosovë në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun thotë se ai do të donte që diskutimet e sotme për “Trepçën” të jenë të bazuar në fakte dhe ky komision të arrijë një qëndrim të përbashkët.

Deputetëve serbë, raportin mbi punën në këtë komision do t`ia dorëzojë drejtori i Zyrës serbe për Kosovën, Marko Gjuriq i cili edhe do t`i informojë për ecurinë e dialogut në Bruksel.

Drecun për RTS-në tha se datat e takimit janë caktuar në koordinim me Gjuriq, sepse është e nevojshme që ai t`i infromojë anëtarët e komisionit për procesin e normalizimit të marrëdhënieve mes Beogradit dhe Prishtinës dhe problemeve të “Trepçës” dhe telekomunikacionit.

Drecun ka thënë se komiteti do të donte për të treguar unitet në parandalimin e aktiviteteve të paligjshme të kryera nga ana e siç i quajti ai “institucioneve të përkohshme në Prishtinë”.

Ai beson se Komisioni në fjalë do të del me një përfundim rreth bisedimeve Prishtinë-Beograd, dhe që do të kristalizuar qëndrimin për të mbështetur Qeverinë për të vazhduar procesin e normalizimit të marrëdhënieve, në rendin e ditës të vijnë pyetje të reja dhe për të zbatuar atë që është rënë dakord, si dhe për të ngritur çështjen e pronës.

Ai shton se, nëse dikush mendon se kërkon një ndërprerje të normalizimit të marrëdhënieve mes Beogradit dhe Prishtinës, atëherë duhet të jap shpjegime se cila është alternativa.

Ndërkaq, duke folur për formimin e një grupi pune për krimet e UÇK-së, Drecun ka thënë se qëllimi është që të konsolidohen të gjitha informatat në dispozicion të autoriteteve kompetente. Ai thotë se ky grup do të përpiqet të marrë informacione të cilat UNMIK-u ia ka dorëzuar EULEX-it dhe që i ka OSBE-ja.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/gjuriq-rrefehet-per-dialogun-ne-bruksel/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala