Fermeri që kultivon bimën e rrallë

Autori:Gazeta Fjala

bima

Pemë do të mbillen dhe janë mbjellë edhe në Podujevë, por qëllimi i tyre është përfitimi.

Një fermer ka kultivuar një lloj bime që është e rrallë edhe në botë por që tash e tutje rritet edhe në Kosovë. Bëhet fjalë për drurin Paulownia me anë të të cilit fermeri Idriz Ejupi, shpreson të ketë fitime.

Janë gjithsejtë 20 hektarë tokë të mbjellur me një lloj bime që nuk gjendej në Kosovë. Por fermeri, Idriz Ejupi, tha për RTK-në, se ka vendosur që këtë bimë ta kultivoj në Podujevë. Quhet Paulownia dhe ky dru rritet shumë shpejt. Fillimisht mbolli tre fidane, për të parë nëse ato rriten në këtë klimë kurse tash ka mbjellur 20 hektarë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/fermeri-qe-kultivon-bimen-e-rralle/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala