Fëmijët rrezikojnë shëndetin mendor nga mënyra se si përdorin rrjetet sociale

Autori:Gazeta Fjala

45FC6BAE00000578-5048213-image-m-4_1509742127100

Nuk është koha që të rinjt e kalojnë në rrjetet sociale por, mënyra se si e përdorin atë ajo e cila mund t’i çojë ata në shëndet të dobët mendor.

Kështu thonë studimet e fundit nga hulumtues të Florida-s, teksa shtojnë se zakonet e mediave sociale, shkrimi i postimeve qëllimishit të paqarta, shpesh emocionuese, janë të lidhura me mendimet vetvrasëse.

Përdorimi i mediave sociale në këtë mënyrë funksionon si një thirrje për ndihmë, por të rriturit e tjerë të rinj marrin një rritje të besimit nga mediat sociale, thonë autorët e studimit.

Të gjeturat e tyre sugjerojnë se shëndeti mendor ndikohet në mënyrë të konsiderueshme nga stresorët financiarë dhe familjarë sesa me kohën që të rriturit e rinj shpenzojnë në postime apo në kalimin e kohës në media sociale, njofton Klan Kosova.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/femijet-rrezikojne-shendetin-mendor-nga-menyra-se-si-perdorin-rrjetet-sociale/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala