Është ngritur çmimi i bukës, furrtarët s’e pranojnë por thonë se u shtrenjtua mielli

Autori:Gazeta Fjala

Furre-e-bukes buka

Çmimi i bukës në vend ka pësuar ngritje. Krahasuar me vlerën e çmimit gjatë tetorit të vitit të kaluar, këtë vit buka ka shënuar rritje të çmimit për 2.9 për qind, thotë Agjencia e Statistikave të Kosovës.

Por, ndryshe nga Agjencia e Statistikave, furrtarët thonë se çmimi vazhdon të jetë i njëjtë, raporton KTV.

Ai varion nga 25 deri në 30 cent, mirëpo, thonë se ndërkohë është rritur çmimi i miellit.

Mirëpo, nëse çmimi i miellit vazhdon të rritet, atëherë furrtarët thonë se do të detyrohen ta ngritin çmimin e bukës, përndryshe, nuk do të jenë në gjendje t’i mbulojnë shpenzimet.

Sipas Shoqatës së Mullistëve të Kosovës, këto statistika mund të jenë të pabaza.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Bujqësisë, rreth 55 për qind e nevojave të popullsisë arrihet të mbulohet nga prodhimi vendor. Importi më i madh i grurit në vend bëhet nga Serbia.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/eshte-ngritur-cmimi-i-bukes-furrtaret-se-pranojne-por-thone-se-u-shtrenjtua-mielli/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala