Emërtimi i rrugës “Beau Biden” në Ferizaj i kundërligjshëm

Autori:Gazeta Fjala

Drejtoresha e Organizatës Iniciativa për Progres (INPO), Albulena Nrecaj, përmes një statusi në Facebook ka thënë se emërtimi i rrugës Ferizaj – Gjilan, Beau Biden, djalit të zëvendëspresidentit, Joe Biden, është në kundërshtim me ligjin.

Më poshtë mund t’i lexoni argumentet të cilat Nrecaj i ka renditur që sipas saj tregojnë se ky veprim është në kundërshtim me ligjin”

“Nja dy a tri çështje rreth emërtimit të rrugës Ferizaj-Gjilan, Bou Bajden

E para: Vendimi i Qeverisë së RKS për emërtimin e kësaj rruge, Bou Bajden është i kundërligjshëm

Sipas Ligjit 04/L-71 për Sistemin e Adresave në RKS, vendimin për emrat e zonave të qarkullimit publik (rrugë, bulevarde, sheshe, etj.), e merr Kuvendi i Komunës nën juridiksionin e të cilave ndodhen ato. Ky ligj e as aktet e tjera normative nuk e autorizojnë qeverinë, biles asnjë ministri që të propozojë apo vendos emra.

E Dyta: Tabela e vendosur përgjatë kësaj rrugë është bërë në kundërshtim me Ligjin

Ligji i ka paraparë ndalimet e emërtimeve siç janë:a. Nuk lejohet përdorimi i emrave me një shkronjë apo me një numër;b. Nuk lejohet përdorimi i emrave me shkurtime apo iniciale;c. Nuk lejohet përdorimi i emrave në gjuhë të huajEmrat në gjuhë të huaj lejohen vetëm nëse ato përshtaten në gjuhën shqipe.Emri dhe mbiemri i figurave të shquara që kanë kontribuar në zhvillimin e Kosovës do të përshtaten me shkronjat e alfabetit shqip, p.sh. Bill Klinton dhe jo Bill Clinton (në këtë rast Bou Bajden, jo Beau Biden)c. Të mos shkruhen me karaktere speciale, të tilla si: vizë, apostrof, pika ose thonjëzad. Emrat e sugjeruar duhet të kenë 1 ose 2 fjalë dhe duhet të shmangen emrat me më shumë se dy fjalë duke pasur në konsideratë madhësinë e tabelës;e. Në emërtimet e rrugëve p.sh ‘Rruga kryesore Kaçanik’ duhet të hiqet fjala “kryesore” sepse nuk është e nevojshme, në këtë ras “nacionale”f. Nuk lejohet përdorimi i emrave me fjalë të vështira për tu shkruar ose shqiptuar

E treta: A thue qysh kish me reagua z.Bajden, nëse e kish marr vesh se kryeministri i Kosovës po e nderon me veprime antiligjore”, ka shkruar Nrecaj në Facebook.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/emertimi-i-rruges-beau-biden-ne-ferizaj-i-kunderligjshem/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala