Dieta që lufton rënien e shpejtë kognitive

Autori:Gazeta Fjala

dieta ushqimi

Një dietë e re, sipas shkencëtarëve, ndihmon në rënien kognitive dhe bën që ajo të ndodhë më ngadalë.

Ajo thirret “Mind diet”, është një plan dietal mesdhetar i përzier me DASH, apo Qasja dietale për të ndalur hipertensionin, shkruan Independent.

Kjo dietë zvogëlon rrezikun  e sistemit kardiovaskular, si hipertensioni dhe arrestet kardiake.

Ushqimet kryesore sipas shkencëtarëve, përbërës të dietës, janë perimet, manaferrat dhe peshku, kurse duhet shmangur sheqeri dhe pastat.

E këto ushqime ndikojnë edhe në shëndetin e trurit, sipas neurologëve.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/dieta-qe-lufton-renien-e-shpejte-kognitive/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala