Çollaku: Serbia fajtore për sherrin me rrymë

Autori:Gazeta Fjala

ore

Cialis Professional online Viagra Jelly cheap Të gjitha mediat relevante botërore kanë shkruar ditëve të fundit për një mosmarrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për çështjen e energjisë e cila është negociuar në Bruksel e që ka kohë nuk po implementohet nga Beogradi.

Përveç Kosovës e cila i humb 17 milionë euro në vit, qytetarëve të vendeve të BE’së kjo po u kushton në një mënyrë tjetër, duke u shkaktuar telashe me matjen e kohës respektivisht vonesa në punë për 6 minuta.

Përveç New York Times, The Guardian, BBC dhe media tjera me këtë rast kurioz është marrë edhe mediumi italian “ottimistierazionali.it”, e cila ka kërkuar opinionin e Bekim Çollakut, këshilltarit të Presidentit të Kosovës i cili ka fajësuar Serbinë për moszbatimin e marrëveshjes por edhe BE’bë që po e shpërblen atë.

Më poshtë mund ta lexoni artikullin që është publikuar në median italiane të cilin Gazeta Express e sjell me disa shkurtime.

Të martën, përderisa Italia u përqendrua për të analizuar rezultatin e zgjedhjeve, ENTSO-E , organi që përfaqëson rrjetin evropian të operatorëe të sistemit të transmetimit të energjisë elektrike, ka lëshuar një deklaratë interesante për media që u transmetua këto ditë nga disa gazeta italiane dhe të huaja: sistemi kontinental evropian i energjisë ka përjetuar një devijim të vazhdueshëm të frekuencës që nga mesi i janarit 2018 nga vlera mesatare prej 50hz – vlera në të cilën 25 vende janë të sinkronizuara, përfshirë këtu edhe tonat (italiane)- që rrjedhin nga blloku i Serbisë dhe Malit të Zi dhe, në veçanti, nga Serbia dhe Kosova.

Kosova përdorë më shumë energji sesa prodhon. Serbia, e cila ka përgjegjësinë për të balancuar rrjetin e Kosovës, nuk e ka kryer kompensimin. Rezultati: 113 GËh më pak dhe një ngadalësim prej rreth 6 minuta për orë elektrike të nxitura nga frekuenca e sistemit .

I kam lexuar deklaratat e ashpra në lidhje me këtë shkëmbim dhe akuzat mes EMS (Elektromreža Srbije), operatori i Serbisë, dhe KOSTT të Kosovës si pasojë e lirimit të ENTSO-E, shkruan gazetarja Francesca Sanesi.

Unë u impresionova shumë nga ky fakt. Vetëm javën e kaluar diskutova ndërprerjen e njëpasnjëshme të energjisë elektrike në Kosovë – të shkaktuar nga moti i keq – dhe problemet e ngjashme dhe më të përgjithshme. ENTSO-E, në fakt, thotë se çështja është politike dhe, duke siguruar veprime teknike nga ana e saj, megjithatë kërkon nga qeveritë dhe krijuesit e politikave evropiane dhe kombëtare që të ndërmarrin veprime në kohë.

Një nga problemet, natyrisht, është energjia që duket jo vetëm që ka të bëjë me marrëdhëniet midis Serbisë dhe shtetit (Kosovës), të shpallur i pavarur në vitin 2008, e që Qeveria e Beogradit ende nuk e njeh.

“Ndër çështjet më të rëndësishme që tashmë janë adresuar në procesin e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, të lehtësuar nga Bashkimi Evropian, janë marrëveshja e arritur mbi energjinë në Bruksel në vitin 2013 dhe plani i veprimit për energji në 2014 “, thotë Shefi i Shtabit të Presidentit Thaçi, Bekim Çollaku , të cilit unë kam kërkuar të shpreh një qëndrim për këtë temë.

“Për fat të keq, Serbia ende nuk ka arritur të zbatojë këtë marrëveshje teknike. Duke mos zbatuar këtë marrëveshje, Kosova humb rreth 17 milionë euro në vit. Për më tepër, pamundësia e KOSTT-it të jetë i vetmi operator i sistemit të transmetimit të njohur në territorin e Kosovës dhe që kjo mund të bashkohet me ENTSO-E, ITC, menaxhimin e kongjestionit, dhe kështu me radhë, duke çuar në devijimin e energjisë ose humbje të energjisë që reflektohet natyrshëm në zonën e sinkronizuar të sistemit të energjisë kontinentale evropiane “.

Dështimi për të zbatuar marrëveshjet teknike, thekson Çollaku, do të pengonte zgjidhjen e kësaj dhe problemeve të tjera të ngjashme. “Serbia nuk po zbaton vetëm marrëveshjen e nënshkruar në vitin 2013 me Kosovën, por nuk është pajtuar me kërkesën e Traktatit të Komunitetit të Energjisë. Megjithatë, kjo, përfundon ai, nuk duket të jetë një problem për Bashkimin Evropian, i cili do të vazhdojë të hapë kapituj të tjerë për pranimin e Serbisë “, ka thënë Collaku për median italiane.

Ekziston një nevojë urgjente për të arritur zgjidhje të qarta dhe me kohë, gjithashtu për çështjen e energjisë, të cilën ndoshta i kushtojmë shumë pak vëmendje.

Koha për zgjerimin e Ballkanit Perëndimor (dhe Kosovën) nuk është vendimtar, thotë Juncker, “dhe pajtohem se përmbajtja është një përparësi”, ka shtuar ai. Por progresi mund të përshpejtohet nga perspektiva e një mundësie të barabartë për të gjithë dhe madje edhe datat e numërimit. Historia e çuditshme e gjashtë minutave të humbura duhet të na bëjë të reflektojmë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/collaku-serbia-fajtore-per-sherrin-me-rryme/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala