Çfarë do të ndodhë në 2017-ën?

Autori:Gazeta Fjala

saudiarmy-normal

Çdo vit në muajin dhjetor Bloomberg publikon “Guidën e Pesimistit” me parashikimet më të zymta për vitin e ardhshëm.

Një përshkim mes seriozitetit dhe humorit, por që në të shkuarën i ka qëlluar në të. Guida 2017 sapo është përfunduar dhe përshkruan një të ardhme shqetësuese, duke filluar që nga mbërritja e Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë.

Protesta të dhunshme në Shtetet e Bashkuara

Protesters run from tear gas during demonstrations in downtown Rio de Janeiro, Brazil, on Thursday, June 20, 2013. Crowds amassed in cities across Brazil in the largest show of force yet for a street revolt that began as a fight against higher bus fares and since transformed into a movement for better public services and less corruption. Photographer: Dado Galdieri/Bloomberg via Getty Images

Në fakt supozohet se kundërshtarët e manjatit/ presidentit do të radikalizohen dhe lëvizje si Occupy Wall Street, apo Black Lives Matter të bashkohen dhe do t’i japin jetë protestave ndonjëherë edhe të dhunshme duke shkaktuar reagime represive.

Këto tensione do të çojnë nga njëra anë në ndarje brenda Partisë Republikane dhe nga ana tjetër në lindjen e një poli demokratik ekstremist, zemra e të cilit do të bëhej Kalifornia, ku biznesmenët progresistë si Elon Musk, themelues i Teslas, do të marrin në dorë drejtimin e lëvizjes.

Fuqizimi i Rusisë

photos-03-normal

Politikat e Trumpit do të provokojnë ndarje edhe jashtë vendit. Për shkak të një izolimi amerikan gjithnjë e më të theksuar, Gjermania dhe vende të tjera evropiane do të zbusin tensionet me Rusinë në vend që të nxisin një garë të re armatimesh koston e të cilës duhet ta mbajnë vetë.

Nga e gjithë kjo Vladimir Putin del më i fortë dhe Gjermania dhe SHBA do të pranojnë ndikimin e tij në Siri, Ukrainë dhe Bjellorusi. Ai do të njoftojë tërheqjen e tij, duke kompletuar misionin për t’i dhënë Kremlinit lavdinë e mëparshme.

Lufta ekonomike me Kinën

A man walks past an electronic stock board at a securities brokerage in Shanghai, China, on Wednesday, Nov. 9, 2016. Global markets were thrown into disarray as early results from the U.S. election raised the possibility that Donald Trump may prevail over Hillary Clinton in the race for the presidency, shocking traders who had focused on polls in recent days showing the opposite. Photographer: Qilai Shen/Bloomberg via Getty Images

Ndërsa me Kinën gjërat do të shkojnë ndryshe. Trump do të mbajë një profil agresiv dhe do të shkaktojë një luftë tregtare me Pekinin, që rezulton me zhytjen e ekonomisë kineze (dhe ato të shumë vendeve të tjera aziatike) në një depresion të thellë.

Pasojat e shkëputjes nga NATO

saudiarmy-normal

Ndërkohë, Shtetet e Bashkuara do të shkëputen nga NATO dhe më pas nga OKB. Shteti Islamik duke përfituar nga kjo përçarje ndërkombëtare do të zgjerojë ndikimin e tij në Azinë Qendrore dhe do të drejtojë Afganistanin kryesisht me trafikimin e drogës.

Kur bota të zbulojë se Koreja e Veriut ka arritur të fuqizojë arsenalin bërthamor, ndikimi amerikan në Azi do të dobësohet, duke shtyrë Donald Trumpin që t’i kërkojë ndihmë Kinës.

Problemet në Evropë dhe Lindjen e Mesme

Marine Le Pen, leader of the French National Front, center, speaks to journalists during the inauguration of her presidential campaign headquarters in Paris, France, on Wednesday, Nov. 16, 2016. Anti-EU leader Le Pen -- the only candidate to congratulate U.S. president-elect Donald Trump -- is aiming to repeat Trump's success in harnessing the discontent of white voters to upend the political order and she's been consistently leading polls for the first-round ballot. Photographer: Christophe Morin/Bloomberg via Getty Images

Lajme të tjera të këqija për Evropën dhe Lindjen e Mesme. Në kontinentin e vjetër, gjendja e pasigurisë vepron si një shtytës për partitë populiste dhe të djathtës ekstreme, duke bërë që Marine Le Pen të zgjidhet në krye të Francës dhe Beppe Grillo në Itali.

Vala anti-evropiane do të shtrihet në institucionet e Komunitetit, me anulimin e Shengenit dhe krijimit të një krize të rëndë monetare. Greqia do të shpërthejë sërish dhe këtë herë nuk do të ketë plan shpëtimi.

Jo shumë larg, kriza në Jemen shkakton një situatë paqëndrueshmërie të rëndë dhe një grusht shteti në Arabinë Saudite, udhëheqja e re e të cilit do ta çojë vendin në luftë me Iranin, rivali historik për hegjemoninë rajonale.

Meksika dhe Kuba

Cuba's President Raul Castro, center, and China's President Xi Jinping review the troops during a welcoming ceremony at Revolution Palace in Havana, Cuba, Tuesday, July 22, 2014. Xi Jinping is in an official state visit to Cuba. (AP Photo/Cubadebate, Ismael Francisco)

Gjërat nuk janë më mirë në vendet më pranë Shteteve të Bashkuara. Trump do të braktisë politikën e pajtimit me Kubën, e cila nga ana e saj do të vendosë të rigjallërojë lidhjet me Moskën dhe me Pekinin.

Ndërsa Meksika do të shkojë në kaos për shkak të ndërtimit të murit në kufi me SHBA-në dhe kthimit në atdhe të qindra mijëra emigrantëve.

Fuqia e internetit

Kim Dotcom, founder of the Internet Party and founder of Megaupload Ltd., right, and investigative journalist Glenn Greenwald, second right, listen as Julian Assange, co-founder of WikiLeaks, is projected on the screen at left while speaking from a remote location during an event titled "Moment of Truth" at the Auckland Townhall in Auckland, New Zealand, on Monday, Sept. 15, 2014. New Zealand Prime Minister John Key said he'll declassify intelligence service documents to disprove claims his government engaged in mass surveillance of its citizens after Greenwald, who published Edward Snowden's leaked U.S. National Security Agency documents last year, said he'll release more NSA files showing New Zealand's complicity in mass surveillance with its partners in the Five Eyes network. Photographer: Brendon O'Hagan/Bloomberg via Getty Images

Në të ardhmen Amazon, Apple dhe Google do të konfirmojnë si qeveritë ndjekin dhe skedojnë çdo lëvizje tonën dhe Wikileaks nuk pret gjë tjetër veçse fillimin e janarit për të ndarë shumë detaje pikante për të shkuarën e Trump.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/cfare-do-te-ndodhe-ne-2017-en/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala