BQK arrin marrA�veshje mirA�kuptimi me BankA�n Qendrore Evropiane

Autori:Gazeta Fjala

guvernatori

Banka Qendrore e KosovA�s sA� shpejti do tA� arrin njA� marrA�veshje bashkA�punimi me BankA�n Qendrore Evropiane.

KA�shtu A�shtA� bA�rA� e ditur nA� njA� takim mes Guvernatorit tA� BankA�s Qendrore tA� RepublikA�s sA� KosovA�s, Fehmi Mehmeti dhe Drejtorit Gjeneral tA� BankA�s Qendrore Evropiane, Rolf Klug.

Drejtorin Gjeneral tA� BQE-sA� A�shtA� njoftuar nga Guvernatori Mehmeti lidhur me zhvillimet e fundit nA� sistemin bankar nA� KosovA�, si dhe me pA�rafrimin e kornizA�s ligjore tA� BQK-sA� me atA� tA� Bashkimit Evropian dhe Parimeve tA� Bazel-it.

Po ashtu nA� takimin e zhvilluar, A�shtA� rA�nA� dakord pA�r nA�nshkrimin e marrA�veshjes sA� mirA�kuptimit mes BQK-sA� dhe BQE-sA�, nA� njA� afat sa mA� tA� shpejtA�.

NA� emA�r tA� BQK-sA�, Guvernatori Mehmeti, e falA�nderoi BQE-nA� pA�r bashkA�punimin dhe pA�rkrahjen e vazhdueshme, me shpresA� qA� e njA�jta tA� vazhdoj edhe mA� tutje.

Nga ana tjetA�r, zA�vendA�s Drejtori Gjeneral i BankA�s Qendrore Evropiane, Rolf Klug, uroi Guvernatorin Mehmeti pA�r pA�rzgjedhjen nA� pozitA�n e Guvernatorit tA� BQK-sA� dhe konfirmoi pA�rkrahjen dhe bashkA�punimin e mA�tejmA� mes ECB-sA� dhe BQK-sA�./GazetaFokus/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/bqk-arrin-marreveshje-mirekuptimi-me-banken-qendrore-evropiane/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala