Bora e madhe shkatërron serat e fermereve (Foto)

Autori:Gazeta Fjala

bujqesia

Erërat e fuqishme që kanë përfshirë disa komuna të Kosovës, dhe reshjet e mëdha të borës dhe temperaturat e ulëta, ka bërë që të shkaktohen dëme të konsiderueshme materiale në territorin e Komunës së Ferizajt. Nga këto erëra të mëdha ka pësuar fshati Talinoc i Jerlive, ku një fermeri i janë demoluar 50 ari serë. Ky fermerë ka patur të mbjellur 30 ari me lakër dhe 20 ari spinaq.

I gjithë investimi në konstruksion është mbështetur nga Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rrural, e cila e ka financuar me 90.000 euro, plus edhe investimi i fermerit në mbjelljen e lakrës dhe spinaqit që janë shkatërruar e gjitha./bujqësia.org/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/bora-e-madhe-shkaterron-serat-e-fermereve-foto/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala