Bilcik: Dialogu Beograd-Prishtinë thelbësor për rrugën e Serbisë drejt BE-së

Autori:Gazeta Fjala

unnamed-7-6

Dialogu Beograd-Prishtinë është thelbësor për rrugën e Serbisë drejt BE-së.

Kështu ka thënë raportuesi i ri i Parlamentit Evropian për Serbinë Vladimir Bilcik, transmeton Gazeta inFokus.

Sipas Blicik vendimi i Këshillit Evropian për të mos aprovuar hapjen e bisedimeve të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore është gabim historik, por ai nuk ndikon direkt në rrugën e Serbisë në BE, aspektet më të rëndësishme të së cilës është dialogu me Kosovën.

“Një vendim i tillë nga Këshilli Evropian është një gabim historik, shpresoj se kemi akoma kohë për ta korrigjuar atë. Është e rëndësishme të dërgoni një sinjal të besueshëm për të gjithë partnerët tanë në rajon, përfshirë Serbinë, se BE është serioze për zgjerimin. Ai vendim i Këshillit nuk ndikon drejtpërdrejt në rrugën e Serbisë në BE, aspektet më të rëndësishme të së cilës janë në dialog, reformat e brendshme, kapitujt 23 dhe 24 dhe kriteret e tjera që duhet të përmbushen, “tha Bilcik për RT Vojvodina.

Ai tha se vendimi i Këshillit Evropian “politikisht nuk ishte një sinjal i mirë për zgjerimin” dhe se ai “shpreson se mund të rishqyrtohej” dhe se BE “do të jetë në gjendje t’i ofrojë Shqipërisë dhe Maqedonisë Veriore një perspektivë të pranimit”./Gazeta inFokus/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/bilcik-dialogu-beograd-prishtine-thelbesor-per-rrugen-e-serbise-drejt-be-se/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala