Alarm për destabilizim të Kosovës nga Serbia

Autori:Gazeta Fjala

protesta 09.01 (16)

Pasoja të paparashikueshme ka sinjalizuar Qeveria e Kosovës të mërkurën, një ditë pas sulmit me bombë ndaj objektit të zyrave të ekzekutivit në Mitrovicën Veriore, të banuar me serbë. Incidente ka paralajmëruar edhe Beogradi zyrtar.

Në pajtim me një marrëveshje të mbërritur në Bruksel nga autoritetet e Kosovës dhe ato të Serbisë, në fund të dhjetorit është inauguruar në veri të vendit objekti ku parashihej të zhvillonin aktivitetin dikasteret qeveritare, shkruan sot “Koha Ditore”.

Si nëpunës, aty janë rekrutuar ish-pjesëtarët e Mbrojtjes Civile, një organizatë paramilitare e Qeverisë së Serbisë që për vite ilegalisht ka vepruar në Kosovë, integrimin e të cilëve e parashihte marrëveshja. Serbët e kësaj pjese ia kontestojnë shtetësinë Kosovës.

Për sulmin, Prishtina zyrtare e ka bërë përgjegjës fqinjin verior, me të cilin ka hyrë në një fazë kritike, veçmas pasi autoritetet franceze kanë arrestuar ish-kryeministrin Ramush Haradinaj mbështetur në një fletarrestim ndërkombëtar të lëshuar nga Serbia

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/alarm-per-destabilizim-te-kosoves-nga-serbia/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala