50,000 mijë militantë të ISIS-it kanë vdekur në dy vjet

Autori:Gazeta Fjala

isis siri

Të paktën 50,000 militantë të të ashtuquajturit Shteti Islamik, kanë humbur jetën që kur koalicioni i drejtuar nga Shtetet e Bashkuara, filloi luftën kundër këtij grupi në Siri dhe Irak, bën me dije një zyrtar i ushtrisë amerikane, shkruan BBC.

Ky zyrtar i lartë, e ka cilësuar si të konsiderueshme këtë shifër.

Shifrat e të vdekurve tregojnë se forcat të vogla në numër të ushtrisë amerikane, kanë pasur impaktin e tyre.

Mirëpo në anën tjetër, është thënë se ISIS-i mund t’i zëvendësojë ushtarët e humbur shumë shpejt.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/50000-mije-militante-te-isis-it-kane-vdekur-ne-dy-vjet/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala