10 parqet kombëtare më të bukura në SHBA (Foto)

Autori:Gazeta Fjala

Parku-1-640x360

Rreth 59 parqe kombëtare në SHBA janë atraksionet turistike më të mëdha në botë, me më shumë se 300 milionë vizitorë në vit. Peizazhe mahnitëse, natyrë me diversitet. Kjo është më e pakta ajo që ofrojnë këto bukuri. Ne po ju sjellim imazhet e 10 nga parqet më të bukura në SHBA.

Më i vjetri në botë është Parku Kombëtar “Yellowstone” (1872), i cili ndodhet në Wyoming në Montana, Idaho.

Parku

Më i riu është Parko Kombëtar “Prinnacles” (2013) në Kaliforni, shumë tërheqës dhe i vizituar nga mjaft vizitorë.

Parku 1

Më i madhi është Parku Kombëtar “Wrangell St.Elias” (53.000 km2) që ndodhet në Alaska, ku bukuritë natyrore janë mahnitëse.

Parku 2

Më i larti është Parku Kombëtar “Denali” (6.190 m). Edhe ky ndodhet në Alaska

Parku 3

Më i thepisuri është Parku Kombëtar “Bryce Canyon”, që ndodhet në Utah.

Parku 4

Shumë i thatë: ky është Parku Kombëtar “Death Valley”, në Kaliforni në Nevada, ku shpesh duket se jeta nuk ekziston.

Parku 5

Shumë i lagësht: ky është Parko Kombëtar “Evergaldes” që ndodhet në Florida.

Parku 6

Më Klasiku është Parko Kombëtar “Grand Canyon” që ndodhet në Arizona.

Parku 7

Më shpërthyesi dhe më i rrezikshmi është Parku Kombëtar i “Hawaii Volcanos” në Hauai.

Parku 8

Më i gjelbri është Parku Kombëtar “Redwood” në Kaliforni.

Parku 9

/gazeta-Shqip/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/10-parqet-kombetare-me-te-bukura-ne-shba-foto/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala