10 gabimet e femrave që ndikojnë në fertilitetin e tyre

Autori:Gazeta Fjala

womandrinking

Në zonën e Desenzanos në Garda të Italisë është mbajtur kongresi nacional i farëzimit artificial, gjatë së cilit mjekët bënë një përmbledhje të gjërave që ndikonin negativisht në fertilitet.

Gabimet që femrat bëjnë:

  • Nuk tregojnë kujdes me peshën. Ajo duhet të jetë në vlerat normale për gjatësinë e trupit, pra as më shumë as më pak.
  • Nuk konsumojnë ushqime të pasura me omega-3, omega-6, vitaminë B. Këshillohen frutat, perimet, peshku dhe vaji i ullirit.
  • Konsumojnë tepër alkool. Nuk duhet të kaloni asnjëherë sasinë maksimale prej 2 gotash verë në ditë nëse jeni duke kërkuar një shtatzëni.
  • Nuk kryejnë aktivitet fizik ose e teprojnë me të. Duhet të zgjidhni të bëni gjimnastikën e lehtë dhe ta praktikoni vazhdimisht.
  • Përjetojnë shumë stres. Jo vetëm ju, por edhe bashkëshorti juaj do të jetë pak fertil duke qënë se sperma nuk do të ketë cilësinë e duhur për të arritur ngjizjen.
  • Nuk merrni në konsideratë shëtitjet në ajër të pastër. Ekspozimi i tepërt ndaj smogut ndikon negativisht në fertilitet, prandaj nëse keni mundësi të shkoni për pak kohë në mal mos hezitoni ta bëni.
  • Nuk bëni një gjumë të rregullt. Filloni të hiqni dorë nga jeta e natës dhe të bëni një gjumë cilësor.
  • Kujdesen shumë pak ose aspak për shëndetin e tyre seksual. Infeksionet të ndryshme si klamidia mund të ndikojnë në mënyrë direkte në aftësinë tuaj për të ngjizur një fëmijë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/10-gabimet-e-femrave-qe-ndikojne-ne-fertilitetin-e-tyre/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala