​Koreja e Veriut teston një armë të re bërthamore

Autori:Gazeta Fjala

kim_6340-600x360

Koreja e Veriut ka testuar një armë të re bërthamore, e para herë që bëhet një test i tillë pas bisedimeve midis Donald Trump dhe Kim Jong-un të cilat përfunduan pa marrëveshje.

Media shtetërore dha disa detaje, por analistët thonë se kjo nuk ka të ngjarë të jetë një kthim në testet e raketave me rreze të gjatë të parë si një kërcënim për SHBA-në.

Një test i ngjashëm nëntorin e kaluar shihej si një përpjekje për të ushtruar presion ndaj SHBA-së.

Ka pasur pak përparim në bisedimet bërthamore që nga samiti i fundit.

Në shkurt, Donald Trump dhe Kim Jong-un u takuan në kryeqytetin vietnamez të Hanoi për të diskutuar denuklearizimin, por diskutimet u ndërprenë dhe të dy liderët u larguan papritmas.

Javën e kaluar, Kim tha se Trump duhet të kishte “qëndrimin e duhur” për të vazhduar bisedimet.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/%e2%80%8bkoreja-e-veriut-teston-nje-arme-te-re-berthamore/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala